K18 Yellow Gold Akoya Baby Pearl Drop Pendant Necklace
Refined necklace in K18 yellow gold featuring baby pearls... View All Details
| SKU: | 3981610 |
|---|---|
| Inventory Type: | single piece |
| Clasp Size: | 4.70 mm |
| Dimentions length of top: | 20.50 mm |
| Dimentions width of top: | 10.80 mm |
| Pendant Depth: | 6.50 mm |
| Bail Width: | 4.30 mm |
| Bail Depth: | 0.80 mm |
| Receiving Side Width: | 2.60 mm |
| Pendants Metal: | Yellow Gold 18K |
| Chain Included: | Yes |
| Chain Metal: | Yellow Gold 18K |
| Chain Type: | Link Chain |
| Chain Maximum Width: | 1.00 mm |
| Chain Longest Length: | 22.80 cm |
| Product Gross Weight: | 3.64 GM |
| Center Stone | |
|---|---|
| Center stone trade name | Akoya Baby Pearl |
| Center stone weight | 6.1 CT |
| Center stone color | Iridescent / Multicolor |
| Center stone shape | Round |
| Center stone enhancement | Natural |
| Side Stone | |
|---|---|
| Trade name | Diamond |
| Weight | 0.030 CT |
| Stone colour | White |
| Stone shape | Round |
| Enhancement | Natural |
| Country of origin | Japan |
Located in Kofu, JP
Recognized seller
These prestigious sellers are industry leaders and represent the highest echelon for item quality and design.
Gold Seller
Premium sellers maintaining a 4.3+ rating and 24-hour response times


Effortless Returns, Always
Shopping for fine jewelry should feel reassuring. If something isn’t quite right, enjoy a seamless return experience within 14 days; no questions, no complications.


Built on Expertise
Shaped by Japanese precision and over three decades of gemstone expertise through our parent company, Sekai Boeki.


Zuuro Guarantee
Each piece we offer is carefully sourced and rigorously verified. We stand behind our craftsmanship and materials, ensuring you receive only genuine, high-quality jewelry.


Beyond a Marketplace
ZUURO is more than a destination to shop, we are a guide to fine jewelry. From understanding gemstones to making informed purchases, we bring knowledge and trust together.
