Gold Spiral Bead Wrap Statement Ring
An artistic spiral wrap ring that was designed for layering in a contemporary fashion.... View All Details
Select a delivery location to see product availability and delivery options
| SKU: | 1659983 |
|---|---|
| Inventory Type: | single piece |
| Maximum Width: | 56.10 mm |
| Minimum Width: | 0.50 mm |
| Product Gross Weight: | 1.11 GM |
| Country of Manufacture: | Japan |
| Metal Type | Yellow Gold 18K |
|---|---|
| Metal Purity | 75 |
| Metal Weight | 1.11 GM |
| Nickel free | Yes |
Located in Kofu, JP
Recognized seller
These prestigious sellers are industry leaders and represent the highest echelon for item quality and design.
Gold Seller
Premium sellers maintaining a 4.3+ rating and 24-hour response times
-
Exquisite flexi ring with oval beads for a comfortable and refined fit.
¥50,500
-
Exquisite flexi ring with oval beads for a comfortable and refined fit.
¥50,500 -
Certified chevron diamond ring featuring 0.30 carats. Solid 900 platinum construction. Multi-stone pavé craftsmanship.
¥85,000 -
18K White gold ring with 0.30 CT of diamond detailing.
¥90,000 -
Elegant ring featuring Akoya baby pearls totaling 2.5 carats
¥116,009 -
Modern ring set with Akoya baby pearls totaling 3.8 carats
¥130,703 -
Elegant ring featuring Platinum & Akoya baby pearls totaling 4.25 carats
¥170,396 -
Sophisticated platinum ring set with Akoya baby pearls
¥173,825 -
Timeless ring showcasing Akoya baby pearls totaling 2.5 carats
¥180,593


Effortless Returns, Always
Shopping for fine jewelry should feel reassuring. If something isn’t quite right, enjoy a seamless return experience within 14 days; no questions, no complications.


Built on Expertise
Shaped by Japanese precision and over three decades of gemstone expertise through our parent company, Sekai Boeki.


Zuuro Guarantee
Each piece we offer is carefully sourced and rigorously verified. We stand behind our craftsmanship and materials, ensuring you receive only genuine, high-quality jewelry.


Beyond a Marketplace
ZUURO is more than a destination to shop, we are a guide to fine jewelry. From understanding gemstones to making informed purchases, we bring knowledge and trust together.
Size Chart
| ZUURO SIZE | CIRCUMFERENCE (MM) | DIAMETER (MM) | JAPANASE SIZE | US SIZE | UK SIZE |
| 14 | 40.8 | 13 | 1 | 1 | C |
| 15 | 41.9 | 13 1/3 | 2 | 2 | D |
| 16 | 42.9 | 13 2/3 | 3 | 2.5 | E |
| 17 | 44.0 | 14 | 4 | 3 | F |
| 18 | 45.0 | 14 1/3 | 5 | 3.5 | G |
| 19 | 46.1 | 14 2/3 | 6 | 3.5-4 | G-H |
| 20 | 47.1 | 15 | 7 | 4.5-5 | H-I |
| BRACELETS SIZE | WRIST MEASUREMENT |
| X small | 4.76-5.25 in. |
| Small | 5.76-5.25 in. |
| Medium | 5.26-6.75 in. |
| Large | 6.26-6.75 in. |
| X - Large | 6.76-7.25 in. |
| XX - Large | 7.26-7.75 in. |
| XXX - Large | 7.26-8.75 in. |
| LENGTH (in) SIZE | LENGTH (cm) SIZE |
| 16 | 40.50 |
| 18 | 45.75 |
| 20 | 50.75 |
| 24 | 64.00 |
| 30 | 76.25 |
| 36 | 91.50 |
