No Heat Tanzanian Cobalt Spinel Stone Classic Pendant For Women
No Heat Spinel stone of 0.906 CT from Tanzania, comes in platinum 950. Finished with a 0.09 CT diam... View All Details
Make a rare and refined statement with this one-of-a-kind spinel pendant. This exclusive piece features a vibrant 0.906 carat cushion-cut spinel, celebrated for its rich cobalt hue and exceptional brilliance. The center stone is gracefully framed by a hal
| SKU: | ZJP37878-021-9933703 |
|---|---|
| Inventory Type: | single piece |
| Clasp Type: | Spring Ring Clasp |
| Clasp Size: | 6.00 mm |
| Dimentions length of top: | 12.10 mm |
| Dimentions width of top: | 7.90 mm |
| Pendant Depth: | 5.40 mm |
| Bail Width: | 3.70 mm |
| Bail Depth: | 1.50 mm |
| Receiving Side Width: | 3.70 mm |
| Chain Included: | Yes |
| Chain Type: | Bene |
| Chain Maximum Width: | 0.70 mm |
| Chain Longest Length: | 45.00 cm |
| Product Gross Weight: | 3.61 GM |
| Center Stone | |
|---|---|
| Center stone trade name | Spinel |
| Center stone weight | 0.906 CT |
| Center stone setting type | Prong |
| Center stone stone colour | Blue |
| Center stone stone shape | Cushion (All) |
| Center stone piece count | 1 |
| Center stone enhancement | Natural |
| Center stone country of origin | Tanzania |
| Center stone identification | Available |
| Side Stone | |
|---|---|
| Trade name | Diamond |
| Weight | 0.09 CT |
Located in Kofu, JP
Recognized seller
These prestigious sellers are industry leaders and represent the highest echelon for item quality and design.
Gold Seller
Premium sellers maintaining a 4.3+ rating and 24-hour response times


Effortless Returns, Always
Shopping for fine jewelry should feel reassuring. If something isn’t quite right, enjoy a seamless return experience within 14 days; no questions, no complications.


Built on Expertise
Shaped by Japanese precision and over three decades of gemstone expertise through our parent company, Sekai Boeki.


Zuuro Guarantee
Each piece we offer is carefully sourced and rigorously verified. We stand behind our craftsmanship and materials, ensuring you receive only genuine, high-quality jewelry.


Beyond a Marketplace
ZUURO is more than a destination to shop, we are a guide to fine jewelry. From understanding gemstones to making informed purchases, we bring knowledge and trust together.
