Cat's Eye Pendant With Premium Platinum 950
A 9.059 CT cabochon-cut cat's eye, set in platinum 950 with 1.28 CT diamond halo.... View All Details
| SKU: | 1508155 |
|---|---|
| Inventory Type: | single piece |
| Clasp Size: | 3.80 mm |
| Dimentions length of top: | 26.20 mm |
| Dimentions width of top: | 16.60 mm |
| Pendant Depth: | 10.50 mm |
| Bail Width: | 6.40 mm |
| Bail Depth: | 1.80 mm |
| Receiving Side Width: | 3.50 mm |
| Pendants Metal: | Platinum 950 |
| Chain Included: | Yes |
| Chain Metal: | Platinum 950 |
| Chain Maximum Width: | 1.20 mm |
| Chain Longest Length: | 22.20 cm |
| Product Gross Weight: | 13.45 GM |
| Center Stone | |
|---|---|
| Center stone trade name | Cat's Eye |
| Center stone weight | 9.059 CT |
| Center stone color | Others |
| Center stone shape | Round |
| Center stone piece count | 1 |
| Center stone enhancement | Natural |
| Side Stone | |
|---|---|
| Trade name | Diamond |
| Weight | 1.280 CT |
| Stone colour | White |
| Stone shape | Round |
| Enhancement | Natural |
| Country of origin | Japan |
Located in Kofu, JP
Recognized seller
These prestigious sellers are industry leaders and represent the highest echelon for item quality and design.
Gold Seller
Premium sellers maintaining a 4.3+ rating and 24-hour response times


Effortless Returns, Always
Shopping for fine jewelry should feel reassuring. If something isn’t quite right, enjoy a seamless return experience within 14 days; no questions, no complications.


Built on Expertise
Shaped by Japanese precision and over three decades of gemstone expertise through our parent company, Sekai Boeki.


Zuuro Guarantee
Each piece we offer is carefully sourced and rigorously verified. We stand behind our craftsmanship and materials, ensuring you receive only genuine, high-quality jewelry.


Beyond a Marketplace
ZUURO is more than a destination to shop, we are a guide to fine jewelry. From understanding gemstones to making informed purchases, we bring knowledge and trust together.
